Kosmetyki na trądzik różowaty
Autor: Cezary Dziejma
Czym jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skóry. To problem, z którym zmaga się około 10% populacji, głównie u osób u jasnej karnacji między 30, a 55 rokiem życia. Ryzyko zachorowania na wzrasta także u osób, które w przeszłości zmagały się z ostrym trądzikiem młodzieńczym. Występuje głównie o kobiet, ale u mężczyzn przyjmuje zazwyczaj cięższą postać. Dotyka głównie środkowej części twarzy, a także skóry głowy, szyi, dekoltu i okolicy uszu. U osób cierpiących na trądzik różowaty skóra łatwo ulega zaczerwienieniu, pojawia się rumień, przesuszenia, napięcie skóry oraz poszerzone naczynia krwionośne, a także grudki i krosty. Może pojawiać się uczucie szczypania i pieczenia. Winne są głównie czynniki genetyczne, nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, wzmożona reaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy i zaburzenia hormonalne. Trądzik różowaty jest zaostrzony przewlekłym stresem, niewłaściwą dietą (tłuste i ciężkostrawne dania), piciem alkoholu, zbyt częstą ekspozycją na słońce, niestosowaniem kremów z filtrem UV, korzystaniem z basenów z chlorowaną wodą oraz sauny, przyjmowaniem zbyt dużej ilości witaminy B6 i B12, nieprawidłową pielęgnacją, dużymi i gwałtownymi zmianami temperatury, nietolerancjami pokarmowymi, intensywnym wysiłkiem fizycznym, występowaniem opryszczki wargowej czy przyjmowaniem niektórych leków, głównie steroidowych.
Jak wygląda leczenie?
Osoby, które zauważyły u siebie objawy wskazujące na występowanie trądziku różowatego powinny skonsultować się z dermatologiem, który przepisze odpowiednią kurację. Warto rozpocząć leczenie zanim zmiany chorobowe zaczną postępować i przybiorą ciężką do wyleczenia postać. Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja oraz odpowiednia dieta – unikanie potraw pikantnych i słonych, kawy, czekolady oraz produktów wysoko przetworzonych. Powinno się natomiast spożywać dużą ilość owoców i warzyw, ryb i olejów roślinnych. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i zawsze pamiętać o kremie z filtrem.
Kolagen na trądzik różowaty
Kosmetyki zawierające w swoim składzie kolagen pomagają w walce z trądzikiem różowatym. Żele kolagenowe zmieniają strukturę skóry i wzmacniają włókna kolagenowe. Działają kojąco na podrażnienia i likwidują ogniska bakterii. Ponadto, uelastyczniają i wygładzają skórę oraz spłycają zmarszczki i wyrównują koloryt. Dla osób zmagających się z trądzikiem różowatym polecamy kolagen PLATINIUM. By uzyskać jak najlepsze rezultaty konieczne jest regularne stosowanie.Stosując terapię kolagenową, konieczna jest także suplementacja witaminy C, która pobudza syntezę włókien kolagenowych.