Maskne – co to jest i jak sobie z nim radzić?
Autor: Cezary Dziejma
Maskne – dlaczego powstaje?
Ciepłe, wilgotne środowisko, w którym łatwo o rozwój bakterii i drożdżaków, to nie jedyna przyczyna powstawania maskne. Na zmiany skórne wpływ mają również sztuczne materiały, z których często wykonane są maseczki ochronne. Problematyczne bywają również substancje służące do wybarwiania tkanin, które mogą powodować reakcje alergiczne. Trzecią przyczyną jest tarcie spowodowane ścisłym przyleganiem maseczki do twarzy przez długi czas. Tarcie przyczynia się do powstawania podrażnień.
Zapobieganie maskne – co możesz zrobić?
Podstawą jest odpowiednia higiena. Jeśli stosujesz bawełniane maseczki wielorazowe, pamiętaj o ich częstym praniu w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza przy użyciu delikatnych detergentów, które nie będą niepotrzebnie dodatkowo podrażniać skóry. Maski bawełniane powinno się prać po każdym użyciu. Po praniu zaleca się zdezynfekować maskę środkiem do dezynfekcji, umieścić na minutę w strumieniu pary przez około 60 sekund lub zanurzyć na 15 minut we wrzątku. Innym sposobem jest wyprasowanie maski wielorazowej. Dzięki temu pozbędziesz się patogenów. Jeśli decydujesz się na maskę jednorazową, pamiętaj by nie nosić jej wielokrotnie oraz by nałożyć ją prawidłowo – strona biała powinna przylegać do twarzy, natomiast strona kolorowa (niebieska lub zielona) od zewnątrz, by odpychać kropelki aerozolu, które mogą nieść szkodliwe patogeny. Jednorazowa maska powinna być noszona jedynie do momentu zwilgotnienia, ponieważ w wilgotnym środowisku łatwo rozwijają się bakterie.
Odpowiednia pielęgnacja
Czymś, o czym nigdy nie powinnaś zapominać, jest regularna pielęgnacja twarzy rano i wieczorem. Zacznij od przetarcia skóry twarzy płynem micelarnym, a następnie umyj ją delikatnym żelem myjącym. Kolejnym krokiem jest tonizacja, która pomaga przywrócić właściwe pH skóry. Ważne, by tonik nie zawierał alkoholu. Alternatywnie, możesz wykorzystać również hydrolat. Nie zapominaj o lekkim kremie nawilżającym ani o ochronie SPF! Mimo zakrywania większej części twarzy, część skóry dalej narażona jest na szkodliwe promieniowanie UV. Jeśli Twoja skóra jest przesuszona, pielęgnację możesz wzbogać dodatkowo o odżywcze serum. Na co dzień zrezygnuj z ciężkich, obciążających podkładów i przerzuć się raczej na delikatny krem BB. Stosuj peelingi enzymatyczne, które pomogą Ci pozbyć się martwego naskórka – używaj ich 1-2 razy w tygodniu w zależności od potrzeb skóry. Zaniechanie tego kroku może prowadzić do zatykania porów i pogorszenia stanu cery.