Ochroń swoją skórę! Wpływ promieniowania UV na skórę i włosy
Autor: Kamil Skoczylas
Początek sierpnia – czas urlopów, wyjazdów i zasłużonego odpoczynku. Część z nas spędzi wyczekiwane wakacje na plaży, wygrzewając się na słońcu. Pamiętaj jednak, by prawidłowo zabezpieczyć skórę przed niekorzystnym działaniem promieni UV. Nadmierne wystawianie się na promienie słoneczne bez odpowiedniego zabezpieczenia może mieć bowiem bardzo negatywne konsekwencje zarówno dla wyglądu jak i przede wszystkim zdrowia.
Promienie słoneczne
Oczywiście promienie słońca mają na nas także pozytywny wpływ – poprawiają nastrój, dodają nam energii i siły witalnej, a także uruchamiają produkcję witaminy D. Siła oddziaływania promieni słonecznych zależy od szerokości geograficznej, wysokości nad poziomem morza, a także od pory dnia i pory roku. Musisz jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja na słońce przy jednoczesnym braku zabezpieczenia skóry jest bardzo szkodliwa. Powoduje uszkodzenia komórek skóry, przyczynia się do powstawania zmarszczek, przyspiesza starzenie się i może nawet prowadzić do rozwoju nowotworu. Nie oznacza to jednak, że słońca należy unikać – w żadnym wypadku! Ważne jest, by łapać promienie słońca rozsądnie, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych środków ostrożności. To niezwykle istotna kwestia zwłaszcza w przypadku dzieci, których cieńsza skóra jest w szczególności narażona na promieniowanie UV. Skórę należy zabezpieczać nie tylko podczas plażowania, ale w trakcie każdorazowego przebywania na słońcu. Pamiętaj, że nawet cień nie daje Ci 100% ochrony, ponieważ słońce odbija się od wody, piasku itd.
Promieniowanie UV
Co właściwie jest takiego szkodliwego w promieniach słonecznych? Słońce jest źródłem promieniowania elektromagnetycznego. Promieniowanie dzieli się na światło widoczne, które posiada kolor oraz światło niewidoczne (promieniowanie UV oraz światło podczerwone). UV czyli promieniowanie ultrafioletowe dzieli się z kolei na trzy zakresy:
- UVA – wynosi aż 95% promieniowania ultrafioletowego. Procent ten jest tak duży, ponieważ atmosfera pochłania go tylko w nieznacznym stopniu. UVA odpowiada za starzenie się skóry, powodując uszkodzenie włókien kolagenowych, pojawianie się przebarwień oraz powstawanie wolnych rodników. Promieniowanie UVA przenika nawet przez szyby i ubranie, docierając do najgłębszych warstw skóry.
- UVB – powoduje powstawanie oparzeń słonecznych oraz uszkodzenia naskórka.
- UVC – jest szkodliwe dla organizmów żywych, jest jednak pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery i nie dociera do powierzchni Ziemi.
Jak zabezpieczyć się przed promieniowaniem UV?
Negatywne konsekwencje kąpieli słonecznych nie powinny sprawić, że będziemy całkowicie unikać słońca. Pamiętaj jednak, by wychodzić z cienia z (przykrytą) głową i przy odpowiednim zabezpieczeniu!
Kremy z filtrem
Oczywistą ochroną są kremy z filtrem SPF blokujące zarówno promieniowanie UVB jak i UVA. Im wyższy filtr SPF, tym większa ochrona przeciwsłoneczna. Jednak żaden kosmetyk nie da Ci 100% ochrony, ich działanie jest również ograniczone w czasie. Najlepiej, by filtr był mnie mniejszy niż SFP30, a w przypadku dzieci – SPF50. Krem zaaplikuj 20 minut przed wyjściem z domu, a następnie zabieg powtarzaj co 2 godziny oraz każdorazowo po wyjściu z wody.
Ubrania
Ubrania zabezpieczą Cię przed szkodliwym promieniowaniem lecz nawet one nie dają pełnej ochrony! Stopień ochrony zależy od materiału, z którego odzież została wykonana. Najmniej chroni ubranie mokre – można przez nie doświadczyć nawet poparzenia słonecznego. Słabo chronią także cienkie, bawełniane koszulki w jasnych materiałach, które tak chętnie wkładamy latem. Pełnej ochrony nie daje również len. Większą ochronę dają natomiast materiały w ciemnych kolorach, grubiej tkane. Wysoką ochronę zapewniają także sztuczne tkaniny, takie jak poliester czy nylon – nie są one jednak przewiewne, a ponadto mało przyjazne środowisku. Na rynku dostępne są też specjalne ubrania wyposażone w wyższą ochronę UV wykonane z nici polimiadowych. Musisz więc wybrać optymalne rozwiązanie, mając jednak na uwadze, że cienki biały T-shirt wcale nie da Ci pełnej ochrony przeciwsłonecznej.
Okulary przeciwsłoneczne
Ochronić należy nie tylko skórę, ale także oczy – rogówka, która odpowiada za załamywania światła pochłania część promieniowania UVB. Tęczówka i siatkówka pochłaniają pozostałą część promieniowania UVB oraz promieniowanie UVA. Pamiętaj więc o okularach przeciwsłonecznych dających wysoką ochronę, które zabezpieczą Twoje oczy przed szkodliwymi czynnikami. W przeciwnym razie narząd wzroku będzie narażony na wiele patologii. Wybierając okulary przeciwsłoneczne kieruj się więc nie tylko czynnikami estetycznymi, ale wybierz model posiadający wysoką ochronę UV.
Wybieraj odpowiednie godziny
By nie narażać się na negatywne oddziaływanie promieni słonecznych, w miarę możliwości unikaj słońca w godzinach 11-16. Wybieraj wtedy miejsca zacienione, a na słońce wychodź rano lub późnym popołudniem.
Chroń głowę
Wychodząc na słońce, nie zapomnij o nakryciu głowy. Do wybory masz mnóstwo opcji. Może to być kapelusz słomkowy, sportowa czapka z daszkiem czy też bandana lub jedwabna apaszka.
Stosuj kolagen rybi
Stosuj regularnie naturalny kolagen, by odżywić skórę i przeciwdziałać negatywnym skutkom kąpieli słonecznych. Kolagen sprawi, że Twoja skóra stanie się bardziej elastyczna i odżywiona, kosmetyk ten opóźni również starzenie się skóry, spłyci zmarszczki i zniweluje plamy i przebarwienia, które powstały w wyniku kąpieli słonecznych. Wybieraj kolagen rybi, który charakteryzuje się strukturą podobną do kolagenu ludzkiego i dzięki temu naprawdę działa!
Więcej o właściwościach kolagenu i jego wpływie na skórę przeczytasz tutaj.