Włókna kolagenowe - czym są i gdzie się znajdują?
Kolagen to białko naturalnie występujące w ludzkim organizmie. Odpowiada ono nie tylko za młody i promienny wygląd skóry, ale także za transport niektórych substancji do komórek, a nawet za optymalną ruchomość i dobre zdrowie naszych stawów. Obecnie wiele mówi się o tym, by nie decydować się na hydrolizaty tego białka, gdyż zawierają one jedynie pocięte włókna kolagenowe, które nie wykazują się już aktywnością biologiczną. Jednak czym dokładnie są włókna kolagenowe i gdzie one występują?
Czym są włókna kolagenowe?
Włókno kolagenowe jest białkiem, a dokładniej mówiąc liniową strukturą biochemiczną, która spełnia niezwykle istotną rolę w organizmie każdego z nas. Każde włókno kolagenowe posiada strukturę tworzoną przez aminokwasy. Warto zauważyć, że włókna te naturalnie występują w naszej skórze. To właśnie dzięki nim można zachować jej pełną elastyczność i jędrność. Włókna kolagenowe spełniają jeszcze jedną, niezwykle istotną funkcję - nie dopuszczają do powstawania zmarszczek i umożliwiają zachowanie młodego wyglądu cery na znacznie dłuższy czas. Niestety, już po 25 roku życia naturalna produkcja kolagenu zanika, a w efekcie dochodzi do utraty niezbędnych włókien. Jest to okres, w którym zarówno kobiety i mężczyźni mogą zaobserwować pojawienie się pierwszych zmarszczek. Te zmiany w strukturze skóry są właśnie spowodowane coraz rzadziej występującymi włóknami kolagenowymi.
Za co odpowiadają włókna kolagenowe?
Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, włókna kolagenowe to białko, kore jest głównym budulcem skóry. Można więc się domyślić, że to właśnie z jej wyglądem są one najsilniej skorelowane. W dużej mierze, te białka stworzone z łańcuchów aminokwasów odpowiadają za jej młody i jędrny wygląd. Co ciekawe, to właśnie w sieci tworzonej przez włókna kolagenowe znajdują się wszelkie naczynia krwionośne, chłonne oraz wiele zakończeń nerwowych. Dzięki regularnej syntezie kolagenu, zewnętrzna warstwa skóry zachowuje swoją gładkość, a także elastyczność przez wiele lat. Warto podkreślić, że włókna kolagenowe z natury są dość elastyczne i odporne. Niemniej jednak pod wpływem szeregu czynników zewnętrznych, a także naturalnych procesów starzenia się organizmu, ich trwałość zostaje znacznie osłabiona.
Gdzie znajdują się włókna kolagenowe?
Największy odsetek włókien kolagenowych znajduje się w skórze człowieka. Niemniej jednak są one obecne także w kościach, ścięgnach oraz chociażby mazi stawowej. Co ciekawe, występują one także w strukturze zębów, jednak w nieznacznej ilości. Mówiąc o włóknach kolagenowych, zawsze w pierwszej kolejności warto je utożsamić ze skórą. To właśnie one są jej głównym budulcem i składnikiem, który odpowiada za jej wygląd.
Jak wzmocnić włókna kolagenowe?
Ubytek kolagenu z organizmu jest procesem całkowicie naturalnym, aczkolwiek w pewnym sensie każdy z nas ma na to mniejszy lub większy wpływ. Warto zauważyć, że choć produkcja kolagenu ustaje wraz z wiekiem, to synteza włókien dodatkowo osłabiana jest np. przez używki czy intensywną ekspozycję na promienie ultrafioletowe. Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób można te dobroczynne włókna wzmocnić? Otóż wielu specjalistów obecnie zaleca nic innego, jak tylko suplementację naturalnego kolagenu rybiego, który posiada włókna o zbliżonej budowie do tych, występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Zaleca się także regularne korzystanie z suplementów bogatych w witaminę C, gdyż wspomaga ona przyswajanie białka oraz ma zdolność pobudzenia włókien kolagenowych do silniejszej regeneracji.
» Kolagen do picia
» Kolagen w płynie
» Kolagen rybi
» Kolagen w jedzeniu
» Jak pozbyć się trądziku