Pielęgnacja cery wrażliwej
Autor: Cezary Dziejma
Cera wrażliwa – charakterystyka
Posiadaczami skóry wrażliwej mogą być zarówno kobiety jak i mężczyźni, a problem ten dotyka osób w każdym wieku. Cera wrażliwa charakteryzuje się występowaniem podrażnień, pieczenia oraz częstych reakcji alergicznych na różne kosmetyki. Źle toleruje ekstremalne warunki pogodowe (bardzo niskie temperatury, mroźny wiatr, gwałtowne zmiany temperatury itd.). Często bywa zaczerwieniona, występuje też świąd i pieczenie. Skórze wrażliwej często towarzyszy również trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry czy łojotokowe zapalenie skóry. Cera wrażliwa najczęściej kojarzona jest z cerą suchą oraz naczyniową, nie jest to jednak jedyna możliwość. Wrażliwa bywa również cera tłusta oraz mieszana i wcale nie jest to paradoks.
Cera wrażliwa – przyczyny
Wrażliwość skóry to najczęściej cecha wrodzona, można ją jednak również nabyć na skutek zażywania niektórych leków czy kuracji dermatologicznej. Wrażliwość skóry może zintensyfikować także częsta agresywna pielęgnacja. Szkodliwe jest więc ciągłe złuszczanie, a także używanie peelingów chemicznych oraz mechanicznych czy korzystanie z produktów z alkoholem w składzie, które działają wysuszająco. Zamiast pomóc na problemy skórne, wysuszanie prowadzi do jeszcze większej produkcji sebum, a co za tym idzie zwiększonej ilości wyprysków, zaskórników oraz intensywniejszego świecenia. Może również wpłynąć na wzrost wrażliwości cery.
Do zwiększonej wrażliwości cery prowadzić mogą również zmiany hormonalne towarzyszące ciąży. Kiedy szaleje prawdziwa burza hormonów, cera może zacząć inaczej reagować nawet na te kosmetyki, które do tej pory były używane bez żadnego negatywnego wpływu, staje się delikatniejsza i wrażliwsza.
Na wrażliwość skóry wpływa również przewlekły stres, choroby, niezdrowy styl życia i stosowanie szkodliwych używek, a także częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Pielęgnacja skóry wrażliwej
Pielęgnacja skóry wrażliwej powinna być odpowiednio przemyślana i nie może przebiegać przypadkowo. Kosmetyki powinny przede wszystkim cechować się właściwościami kojącymi i wyciszającymi. Negatywnie zadziałać mogą substancje aktywne, takie jak kwasy lub intensywne środki zapachowe, substancje konserwujące, alkohol czy silne detergenty. Wybierane kosmetyki powinny cechować się jak najkrótszym składem – wtedy ryzyko, że coś Cię uczuli będzie mniejsze. Uważaj jednak na kosmetyki pochodzenia roślinnego, ponieważ one również mogą wywołać reakcję uczuleniową – ekstrakty roślinne nie zawsze są delikatne i polecane, zwłaszcza dla cery wrażliwej.
Nie jest polecane również stosowanie elektrycznych lub manualnych szczoteczek do twarzy, które mogą uszkodzić naskórek.
Myjąc twarz, używaj wody o temperaturze pokojowej – nie za ciepłej i nie zbyt zimnej. Osuszaj ją delikatnie, bez nadmiernego pocierania, często zmieniaj ręcznik, by nie gromadziły się na nim bakterie.
Cera wrażliwa – czego unikać?
Posiadaczki i posiadacze skóry wrażliwej powinni unikać spożywania pikantnych potraw, gorących kąpieli oraz (o ile to możliwe) gwałtownych zmian temperatur. Konieczne jest również pamiętanie o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej – krem z filtrem UV powinien towarzyszyć Ci nie tylko latem, ale przez cały rok. Nie zapominaj o odpowiednim, codziennym nawilżeniu, które odżywi skórę i zmniejszy nieprzyjemne uczucie napięcia.
Składniki kosmetyków
Szukając kosmetyków do pielęgnacji delikatnej cery wrażliwej, wybieraj te zawierające:
- · Aloes – ma działanie kojące, nawilżające i odżywcze. Utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry oraz przyspiesza proces regeneracji naskórka.
- · Ceramidy – hamują utratę wody, która jest szczególnie niebezpieczna dla przesuszonej skóry.
- · Mocznik – ma działanie nawilżające oraz hamuje świąd.
- · Pantenol – ma właściwości gojące oraz odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry, nie wywołuje podrażnień. Łagodzi świąd, podrażnienia oraz zaczerwienienia.
- · Alantoina – ma działanie regenerujące i nawilżające oraz przyspiesza proces gojenia się ran. Pomaga utrzymać prawidłowe nawilżenie naskórka.
Kolagen dla skóry wrażliwej
Dla skóry wrażliwej idealnie sprawdzi się również kolagen naturalny. To najczystsza forma kolagenu pochodzenia rybiego – dzięki temu w kosmetyku nie ma substancji, które mogą uczulać. Dlatego też jest to idealny preparat do pielęgnacji cery zmęczonej, przesuszonej oraz podrażnionej. Przynosi skórze ukojenie oraz pożądane nawilżenie. Przyczynia się do odbudowy naskórna, regeneracji oraz wyciszenia zmian skórnych.